Čaru drevodomu začína podliehať čoraz viac ľudí. Stavby z dreva v sebe spájajú hospodárnosť, ekologickosť a ľudskému oku skutočne lahodia. Drevodomje oproti klasickému tehlovému domu aj lacnejší. Aj keď je vhodnejší do prírody, dnes sa s ním môžeme stretnúť aj vo veľkých mestách. Drevodom by však mal byť postavený kvalitne. Zaraďuje sa medzi jednogeneračné stavby, v ktorých vo väčšine prípadov býva po celý čas len jedna generácia – má teda obmedzenú životnosť, ktorá sa však dá správnou výstavbou a prístupom predĺžiť.
Ako sa stavajú drevodomy?
Drevodomy sú výnimočné vďaka ich rýchlej montáži. Sú jednoduché na realizáciu, pričom cena zohráva dôležitú úlohu. Tak, ako napovedá už ich samotný názov, z 80 % sú postavené z dreva. Jedným z najobľúbenejších spôsobov montáže je konštrukcia panelového systému. V tomto prípade sa jedná o stavbu, ktorá je plne skonštruovaná až na mieste, kde bude dom stáť. Všetky prvky a konštrukčné riešenia sa vyrobia a následne privezú na stavbu. Medzi najväčšiu výhodu patrí to, že jednotlivé prvky je možné upraviť vo výrobe už podľa vlastných predstáv. Výhodou prefabrikovaného spôsobu výstavby drevodomu je to, že je možné takúto montáž realizovať počas celého roka. Nezávisí teda na tom, o aké ročné obdobie sa jedná. Vďaka prefabrikácii tiež môžu ísť jednotlivé časti domu plne vybavené už z výroby – steny môžu byť napríklad vybavené zatepľovacími systémami. Montáž takéhoto domu trvá približne 60 dní. Samotná montáž je rozdelená do viacerých fáz. V prvej časti (prvý montážny deň) sa celá realizácia točí len okolo pokládky základných panelov. Je vybudovaná základná doska, z ktorej sú postupne dvíhané prvé panely, ktoré predstavujú základnú konštrukciu stavby. Druhá fáza montáže sa zameriava na výstavbu jednotlivých podlaží. Približne v 20. deň z celkovej montáže je možné postaviť druhé podlažie, záleží však od šikovnosti robotníkov. Približne po 30. dňoch už dom stojí aj so všetkými vonkajšími a vnútornými stenami, ktoré sú drevené. Ďalším spôsobom výstavby drevodomu je prvková montáž, ktorá sa realizuje na stavenisku. Oba spôsoby sú si veľmi podobné.
Čo vplýva na kvalitu výstavby drevodomu?
Na to, v akej kvalite bude drevodom zhotovený vplýva najmä to, kto bude túto stavbu realizovať. Mať kvalitný stavebný materiál je skutočne dôležité. Rovnako dôležité je tiež mať aj dostatok informácií o jednotlivých krokoch výstavby či výhodách a nevýhodách drevodomu. Ak aj vy túžite po drevodome, navštívte stránkuwww.carodreva.sk, kde získate množstvo zaujímavých informácií.