Rok 2016 sa do histórie zapíše ako honom na torrenty, honom na internetových „pirátov“. Miznú najväčšie stránky, torrenty sú sledované a ich stvoritelia bojujú so zákonmi a tajnými službami, skrývajú sa tam, kde na nich pomyselná ruka zákona nemôže. Prečo?
· Torrenty to počas svojej existencie nikdy nemali ľahké. Mnoho z týchto torrentov obsahovalo vírusy – niektoré boli naštastie obyčajné fórky – no tie ostatné predstavovali veľkú hrozbu pre každého jedného užívateľa, čím vzrástla nedôvera v tieto služby. Mimo toho obsahovali nevhodné, nebezpečné reklamy, ktorým stačilo jediné kliknutie – keď aj nechcené.
· Teraz to však majú obzvlášť ťažké. Namiesto internetových bojovníkov sa do nich pustili aj vládne zložky, polícia – to všetko za masívneho tlaku korporácií, ktoré takto každodenne prichádzali o svoje milióny. KickAss, PirateBay a im obdobné weby boli na krátky čas odstavené od prevádzky – väčšine sa do dnešného dňa podarilo spamätať, iné stratili na pár rokov majiteľov. Existujú prípady ako Mediafire, ktoré museli úplne zmeniť svoju politiku sťahovania, aby sa vyhli sankciám zo strany štátu a zachovali si neutrálny status.
· Ničenie takýchto stránok je tiež obojsečná zbraň. Torrenty tvorili veľkú časť zázemia pre mladých filmárov, muzikantov a najmä programátorov, ktorí sa takto chceli podeliť o svoje diela so zvyškom sveta.
Neobozretní používatelia sa môžu ľahko stať terčom sledovania či kyberútoku. Najmä filmový priemysel je na takéto sťahovanie háklivý (oprávnene, veď kto by si niektoré z tých filmov pozrel 2x?), ale aj priemysel počítačových aplikácií a hier má s týmto problémy. Ten sa snaží z čo najväčšej časti obmedziť funkcie programu a požaduje prístup k internetu, atď. Torrenty tiež porušovali ako autorské práva a na tlak týchto spoločností museli veľké vyhľadávače prestať zobrazovať tieto stránky vo výsledkoch vyhľadavánia. A obozretní by ste mali byť aj Vy, pretože za každú jednu vec, ktorú nelegálne stiahnete, môžete byť potrestaný.